Rok v Spotibe

Pred viac ako rokom som našla ponuku práce do startupu. Janko, CEO startupu hľadal SEO špecialistu juniora. Ja som bola taký polo junior, pretože som sa vtedy v digitálnom marketingu venovala všeobecne tak všetkému a zatiaľ som sa hľadala v tom, čo ma baví a v čom som najlepšia. SEO však bola zrovna tá oblasť, na ktorú som sa reálne chcela zamerať, lebo bola najzaujímavejšia.

Prečo mám rada SEO

Pretože rada pracujem na niečom, čo má podľa mojich osobných kritérií zmysel. Budem úprimná a poviem na rovinu, že mnoho profesií je pre mňa neskutočne zbytočných a hlavne nudných. Práve marketing, ak je robený s láskou a citom, je pre mňa tou pravou šálkou kávy. Na rozsiahle marketingové stratégie som však ešte mladá, sociálne média sú nevyspytateľné a platenou reklamou nechcem nikoho prenasledovať. Sama to neznášam.

Optimalizácia pre vyhľadávače je nenútená forma marketingu, ktorou dokážeme pomôcť projektom a webstránkam prilákať z Google ľudí na kvalitný obsah, ktorí užívatelia sami vyhľadávajú. Je to win-win-win. Pre mňa, lebo ma to baví. Pre klienta, lebo na tom zarobí. A pre jeho návštevníkov a zákazníkov, lebo pre nich pripravíme presne to, čo hľadajú.

Janko ako náš líder a kamarát

Ešte teraz sa zasmejem, ako sme si vtedy na prvom, druhom aj treťom stretnutí s Jankom vykali. S ním som vlastne na začiatku mala pohovor a všetky tie veci okolo. 

Janka by som mohla klasifikovať ako môjho “šéfa”, našťastie ním ale nevie byť. 🙂 On je totiž kamarátom, učiteľom a lídrom. Už som mala všelijakých „nadriadených“ a všetci mi vadili, lebo mi nevedeli dať základné potreby – pochopenie, dôveru a slobodu. Úprimne, všetci si mysleli, že sú majstri sveta a tak sa aj chovali.

Takého superného tím lídra si ja aj moji kolegovia veľmi ceníme, pretože nás vie nasmerovať a poradiť, keď si náhodou nevieme rady. Keď má niekto v našom tíme super nápad, všetci jasáme a dávame hlavy dokopy. Ak náhodou šľapneme o kúsok vedľa, všetci to vieme pochopiť a pomôžeme si.

Aká je moja rola v tíme

Som Jankova pravá ruka. On je totiž ľavák. 🙂

Spolu s kolegami Gabkou a Ľubom podporujeme marketingové aktivity a predaj SEO nástroja, ktorý rozvíjame. Na nástroji samotnom makajú programátori Slavo s Milanom.

Okrem toho je mojou a Jankovou náplňou aj starostlivosť o klientov. Robíme hlavne on-page SEO a technické audity, analýzy kľúčových slov, stratégie a návrhy obsahovej či linkbuildingovej optimalizácie. Na všetkom kolektívne pracujeme a navzájom sa dopĺňame tam, kde máme medzery a nedostatky.

Čo najviac ľúbim na mojej práci

Okrem toho, že sa stále učím nové a nové veci? Slobodu! Môžem totiž pracovať odkiaľ chcem a môžem si prácu zorganizovať ako chcem.

Možno je to pre niekoho ťažko pochopiteľné, pretože podľa starodávnej tradície by mali všetci pracovať v jednej kancelárii. My však ideme na vlne voľnej pracovnej doby a funguje nám to, všetci sme zladení a produktívni. Jediné, čo mi na práci na diaľku chýba je viac osobného kontaktu. Občas dáme stretko v Bratislave alebo na nejakej konferencii. Vždy je nám spolu dobre. Aj keď sa to môže niekom zdať ako banalita, pre mňa je nedostatok spoločného sociálneho kontaktu jediným Spotibáckym problémom. Asi by sme mali zaviesť nejaké týždňové pondelkové 15-minútové Skype pokeci o tom, ako dobre sme sa mali cez víkend. 🙂 

No ale ešte späť k tej slobode. Ja som na nej závislá a už si neviem predstaviť zmenu. Mám nomádskeho a cestovateľského ducha. Baví ma práca z Ázie alebo z vlaku či kaviarne. Ale hlavne z tej Ázie. Aj keď zmením časové pásmo, stále vieme bez problémov fungovať. Sme však v tíme dve takéto strelené, spolu s kolegyňou Gabkou. Tiež nikde neobsedí. Som rada, že v tom nie som sama.

Tento rok som stihla prenomádiť Thajsko, Vietnam, Srí Lanku, Švédsko a predovolenkovať Taliansko, Španielsko a Portugalsko. A samozrejme ako inak, ďalšie plány sa črtajú.

Môj oco sa ma občas pýta, či mám stále “tú prácu” a či sú so mnou spokojní, keď ani do kancelárie nechodím. 😀 Áno, stále tú prácu mám a všetci sú spokojní. Prečo by aj neboli? Všetkých v tíme nás práca baví, vidíme v nej zmysel a navzájom sa motivujeme.

Hľadáme ďalšieho kolegu

Momentálne hľadáme ďalšieho týpka (alebo aj slečnu) do tímu – SEO špecialistu, s ktorým budem aj ja spolupracovať. Môžno sa bude rád špárať v dátach a tvoriť tabuľkové analýzy ako Janko, možno bude radšej rozmýšľať strategicky nad kľúčovými slovami ako ja. A možno bude vynikať v niečom, kde my máme medzery. Možno bude mať aj podobný zmysel pre humor a zdieľať rovnaké hodnoty. To by bolo super!

Zhrniem to do jednej vety, ktorú vždy všade všetkým opakujem: Lepšiu prácu som si nemohla nájsť. 🙂

Pridať komentár